NADSTAVBOVÉ

6403 4              podnikanie v remeslách a službách

2675 4 02 elektrotechnika – výroba a prevádzka strojov a zariadení

(denné nadstavbové štúdium)

Dĺžka štúdia: 2 roky, štúdium nadväzuje na učebný odbor elektromechanik a je ukončené maturitnou skúškou. Je určené pre chlapcov.

Charakteristika odboru: Pripravuje odborníkov v oblasti projektovania konštrukcie a výroby elektrotechnických zariadení, tiež pri ich prevádzke a údržbe.

2411 4 01 strojárstvo – výroba, montáž a oprava prístrojov, strojov a zariadení

(denné nadstavbové štúdium)

Dĺžka štúdia: 2 roky, štúdium nadväzuje na učebný odbor mechanik opravár a je ukončené maturitnou skúškou. Je určené pre chlapcov.

Charakteristika odboru: Absolventi sú pripravení zastávať miesto plne kvalifikovaných odborníkov v štátnych aj súkromných podnikov a na iných miestach nášho hospodárstva. Aj úspešné absolvovanie týchto odborov umožňuje absolventom, v prípade dobrých vedomostí a schopností, študovať na vysokých školách.

3125 4 odevníctvo

Dĺžka štúdia: 2-3 roky ( 2 roky denné štúdium alebo 3 roky večerné štúdium), štúdium je ukončené maturitnou skúškou. Absolvent získa maturitné vysvedčenie a dosiahne úplné stredné odborné vzdelanie - 3. úroveň. Štúdium je určené pre absolventov 3-ročného učebného odboru krajčír.

Charakteristika odboru: po ukončení štúdia sa absolvent môže uplatniť ako riadiaci pracovník na strednej úrovni ( predák, majster) alebo samostatný technicko- hospodársky pracovník priemyselnej i zákazkovej výroby. Absolvent ovláda činnosti technickej prípravy výroby a výrobného procesu, dokáže riadiť a zabezpečiť organizáciu práce na dielni, môže vykonávať pracovné operácie na zložitých strojných zariadeniach a automatoch. Ovláda funkčné princípy strojov a zariadení v oddeľovacom, spájacom, tepelnotvarovacom a dokončovacom procese. Pozná spracovateľské, fyziologické a estetické vlastnosti odevných materiálov, ovláda technologické postupy pri vyhotovení odevov, vie vykonať zložitejšie strihové manipulácie, zostaviť nákresy strihových položení a ekonomicky vyhodnotiť spotrebu materiálu na konkrétny výrobok. Ovláda prácu s PC - základné užívateľské programy pre jednotlivé technicko-ekonomické spracovanie údajov. Dokáže zhromažďovať a analyzovať informácie potrebné v oblasti výroby odevov. Vie zostaviť výrobný postup a ovláda základy personálneho riadenia. Po skončení štúdia môže pokračovať v štúdiu na vysokej škole.

64034 00 podnikanie v remeslách a službách - odevníctvo

Charakteristika odboru: absolvent tohto študijného odboru má teoretické a praktické vedomosti v celej šírke podnikateľskej problematiky. Náplň odboru je zameraná na drobné a stredné podnikanie. Absolvent vie zostaviť podnikateľský plán vo všetkých detailoch a vo všetkých fázach jeho realizácie v praxi. Pozná rizika podnikania, vie tvorivo uplatniť manažérske postupy v práci s ľuďmi a pozná metódy pracovnej motivácie. Ovláda prácu PC - užívateľské programy pre jednotlivé technicko-ekonomické spracovanie údajov. Je schopný založiť a úspešne prevádzkovať vlastný súkromný podnik. Pozná účtovnú evidenciu, platnú legislatívu spojenú s podnikaním.
Po skončení štúdia môže pokračovať v štúdiu na vysokej škole.